05 مرداد 1395 - 12:16

بیمه گردشگری

صنعت توریسم در قالب شرکت های گردشگری با ارائه خدمات ویژه به مسافران و گردشگران فعالیت دارد. در این زمینه برگزارکنندگان تورهای گردشگری، تمامی مسئولیت های پرداخت

بیمه گردشگری

 وقوع حادثه در زمان سفر یک امر غیرقابل اجتناب است و به همین دلیل باید تدابیر لازم برای کاهش خسارت ها اندیشیده شود. در این زمینه شرکت های بیمه آماده خدمات رسانی به تورهای گردشگری هستند. در واقع شرکت های گردشگری با عقد قرارداد با شرکت های بیمه می توانند میزان هزینه های ناشی از حوادث احتمالی را کاهش دهند و در افزایش سود حاصل از صنعت توریسم نقش موثری را ایفا کنند. ضمن اینکه بیمه های گردشگری گسترش صنعت توریست را نیز به دنبال دارد.

ممکن است بسیاری از شرکت های توریستی و گردشگری تصور کنند که هزینه های بیمه، یک امر تجملاتی است و از سویی نیز مسافران و متقاضیان تور نیز تمایلی برای پرداخت این هزینه که مازاد بر وجوه اصلی محاسبه می شود، نداشته باشند. در حالی که وقوع هر حادثه در طی مسافرت، به معنای افزایش هزینه ها و وارد شدن خسارت به شرکت گردشگری است. به همین دلیل بیمه شدن تمامی شرکت های گردشگری ضرورت پیدا می کند.

 بیمه گردشگری سامان نیز یکی از شرکت های فعال در این زمینه می باشد و بیمه های گردشگری را در انواع مختلف تقسیم کرده است که عبارتند از:

 1. بیمه مکانهای عمومی از قبیل تله کابین ها که با وقوع یک حادثه برای مسافران و گردشگران، بیمه تمامی خسارت ها و هزینه ها را پرداخت می کند.
 2. بیمه در تورهای طبیعت‌گردی که به معنای بیمه مسئولیت مدنی مدیران شرکت گردشگری در مقابل مسافران می باشد.
 3. بیمه حوادث، غرامت نقص عضو و مسئولیت سقف پوشش برای موارد‌ پزشکی از دیگر انواع بیمه های گردشگری در شرکت سامان است. بر این اساس، در صورت نقص عضو یکی از مسافران، هزینه پزشکی آن مطابق با نرخ روز محاسبه می شود.
 • مزایای بیمه گردشگری

میزان سود و منفعت شرکت های گردشگری به صورت سالانه محاسبه می شود. حال تصور کنید در یک سال چندین حادثه برای مسافران رخ دهد. در این صورت نه تنها سودی عاید شرکت گردشگری نمی شود، بلکه ممکن است تنها در یک سفر تمامی دارایی شرکت صرف خسارتهای وارده شود. این در حالی است که با داشتن بیمه، تمامی این خسارت ها توسط شرکت بیمه تقبل می شود و هیچ خسارت و زیانی متوجه شرکت گردشگری نخواهد شد و هر گونه رخداد و اتفاق ناگوار توسط شرکت بیمه ساپورت می شود.

شرکت بیمه سامان نیز تلاش های خود را در راستای ارائه خدمات زیر معطوف کرده است:

 1. شفافیت اطلاعات ثبت شده برای رسیدگی به خسارت مسافران
 2. ارائه تسهیلات بیمه ای در مصارف و نیازهای عمومی مسافران
 3. فراهم کردن شرایط خرید پوشش های بیمه ای با تخفیفات ویژه
 4. بیمه حوادثی طبیعی از قبیل سیل، صاعقه، آتش سوزی، انفجار و ....
 5.  سرعت ثبت درخواست های مشتریان برای تحت پوشش قرار دادن مسافرین
 6. انتقال ریسک های مرتبط با فعالیت گردشگری برای تمرکز بیشتر بر اهداف سازمانی
 7. ارائه هزینه های پزشکی برای حوادث مختلف از قبیل فوت، نقص عضو و هزینه های درمان برای تمامی مسافران.
 8. بیمه وسایل و تجهیزات همراه مسافران از قبیل خودرو، تلفن همراه، دوربین عکاسی و فیلم برداری، لپ تاپ و .... در زمان سفر.