تپه حسنلو و جام حسن لو نقده، پلی به گذشته و تاریخ اقوام ساکن در ایران

تپله حسن لو نقده- بالان گشت مهر خرید بلیط هواپیما

در این پست به معرفی تپه حسن لو از آثار باستانی و تاریخی و گردش گری استان آذربایجان غربی خواهیم پرداخت. با بالان گشت مهر همراه باشید.

تپه حسنلو که در ۷ کیلومتری شهر نقده قرار دارد، تپه‌های باستانی زیادی پیرامون تپه حسنلو را فرا گرفته‌اند و گویا هنگام آبادی حسنلو و تمدن عظیمش تمدنهای دیگری نیز با این تپه در تماس بوده‌اند و هم دوره تمدن حسنلو بوجود آمده‌اند. تپه باستانی حسنلو در ۱۲ کیلومتری جنوب غربی دریاچه ارومیه، و ۹ کیلومتری شمال شرقی شهرستان نقده بین دهکده‌های امین‌لو و حسنلو واقع شده‌است. این تپه به خاطر نام دهکده مجاورش حسنلو نام گرفته‌است. معروفترین اثر باستانی یافت شده در این محل جام طلای حسنلو است که به عصر آهن تعلق داشته و در موزه ایران باستان نگهداری می‌شود.تپه باستانی حسنلو در ۱۲ کیلومتری جنوب غربی دریاچه ارومیه، و ۹ کیلومتری شمال شرقی شهرستان نقده بین دهکده‌های امین‌لو و حسنلو واقع شده‌است.

نقده آثار باستانی ارومیه- بالان گشت مهر
نَقَده یا سولدوز یکی از شهرهای جنوبی استان آذربایجان غربی و مرکز شهرستان نقده است. این شهر در ۹۵ کیلومتری جنوب‌شرق ارومیه واقع شده‌است.[۶] تا سال ۱۳۴۶ شمسی شهر و شهرستان نقده با نام سلدوز شناخته می‌شد که در این سال طی مصوبه‌ای نام این شهر و شهرستان به نقده تغییر یاف دشت نقده در طول تاریخ محل زندگی اقوام مختلف از جمله آشوری‌ها، مادها، مانناها، آذربایجانی‌ ها و کردها بوده‌است. در زمان حکومت فتحعلی‌شاه قاجار و در سال ۱۲۴۵ هجری، ایل قره‌پاپاق از منطقهٔ قفقاز به این منطقه مهاجرت کرده، ساکن دشت نقده شده و به کشاورزی و دامداری در این منطقهٔ حاصل‌خیز مشغول شد.

براساس یک طرح آمارگیری که در دههٔ ۱۳۵۰ خورشیدی در نقده صورت گرفت، از مجموع جمعیت آن زمان شهر، ۱۲٬۰۰۰ نفر (۶۰ درصد) راترک‌های شیعه و ۸٬۰۰۰ نفر (۴۰ درصد) را کردهای سنی تشکیل می‌دادند وجود تپه‌های باستانی دیگر حکایت از این دارد که اقوام ساکن در حسنلو با اقوام ساکن در تپه‌های اطرافش از یک تیره بوده و با هم داد و ستد و ارتباط داشته‌اند که از جمله این تپه‌ها می‌توان به تپه باستانی پسدلی، حاج فیروز، تابیه، عقرب تپه، تپه کوییک، میرآباد، ساخسی تپه، نظام آباد و محمدشاه که به فاصله‌های مختلف از یکدیگر و به فاصله دو کیلومتر تا شعاع ۱۵ کیلومتر از تپه حسنلو قرار گرفته‌اند.
نقده آثار باستانی ارومیه- بالان گشت مهر

جام حسن لو - بالان گشت مهر
عروف ترین اثر باستانی یافت شده در این محل جام طلای حسنلو است که به عصر آهن تعلق داشته و در موزه ایران باستان نگه داری میشود جام زرین حسنلو به ابعاد 21 سانتی متر بلندی و 25 سانتی متر قطر و 950 گرم وزن متعلق به هزاره اول قبل از میلاد است. كاشف جام ارزشمند حسنلو مرحوم امام قلي محمدي حسنلويي در 13 خرداد 1395 در سن 89 دار فاني را وداع گفت. این اثر ۲۱ سانتی متر بلندی، ۲۵ سانتی متر قطر و ۹۵۰ گرم وزن دارد. بر روی جام نقش خدایگان سه گانه: خدای زمین، خدای آب و خدای خورشید حک شده‌است. نقش پهلوانی که با هیولا می‌جنگد، الهه‌ای ایستاده روی دو قوچ، نقش بدن انسان بر پشت یک پرنده و مطابقت صحنه‌ها با یک حماسه حوری از نقش‌های موجود بر روی این جام است. سازمان میراث فرهنگی برای اولین بار آن را در سال ۱۳۷۷ به نمایش عمومی گذاشت.
آثار باستانی تپله حسن لو نقده- بالان گشت مهر خرید بلیط هواپیما
بر روی بدنه این جام معروف، نقش‌های بسیاری حک شده‌است که احتمالاً داستانی حماسی را روایت می‌کند تپه حسنلو ابتدا بوسیله یک هیئت تجاری ایرانی در سال ۱۳۱۳ خورشیدی کاوش شد و در سال ۱۳۱۵ بوسیله سر اورل اشتین دانشمند انگلیسی چندین گمانه در آن زده شد و مقداری هم اشیاء بدست آمد. در سال ۱۳۲۶ یک کاوش تجارتی بوسیله آقای فرهادی انجام گرفت و آقای محمود راد بازرس فنی این حفاری بود. در سال ۱۳۲۸ از طرف اداره کل باستانشناسی آقای مهندس علی حاکمی به اتفاق آقای محمود راد مأمور کاوش علمی در این تپه باستانی شدند. مقدار زیادی از اشیاء حسنلو که امروزه در موزه ایران باستان دیده می‌شود بوسیله این هیئت علمی به موزه تهران آورده شده‌است. ضمناً گزارش این حفاری بوسیله هیئت مزبور در جلد اول گزارشهای باستان‌شناسی در شهریور ماه ۱۳۲۹ چاپ شده‌است.
مقربه عاشقان تپه  حسن لو- بالان گشت مهر
در موزه باستان‌شناسی و مردم‌شناسی دانشگاه پنسیلوانیا یکی از مشهوترین عکس‌ها مشهور به دو عاشق ایرانی است. عکس شمار 97482 این موزه هنوز هم یکی از تصاویر منحصر به فردی است که هر روز نظر خیلی‌ها را به خود جلب می‌کند؛ قبر قدیمی ترین عاشقان ایرانی در تپه حسنلو واقع شده است، تیم تحقیقات ایران و آمریکا مشغول تحقیقات در تپه باستانی بودند که قبری را پیدا کردند در این قبر با قدمت سه هزار سال اسکلت دو نفر (زن و شوهر) در آغوش یکدیگر پیدا شد در قبر به جز تخته سنگی که در بالای سر شخص سمت چپ قرار دارد هیچ شی دیگری وجود نداشت و از آن زمان آنها لقب عشاق را گرفتند. معاون اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی در گفتگو اختصاصی با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان تپه باستانی حسنلو و قدمت وجاذبه گردشگری آن را تشریح کرد و گفت : تپه حسنلو اولین بار در سال 1313 کاوش شد پس از چند بار حفاری سپس در سالهای 1334 تا 1355 توسط پرفسور رابرت دایسون از دانشگاه پنسیلوانیای آمریکا کار حفاری و پژوهش ادامه یافت به عقیده وی ده دوره متمایز سکونت در تپه حسنلو موجود است دایسون تاریخ تقریبی سکونت در دوره وهم را شش هزار سال پیش از میلاد مسیح میداند و دوره نهم نا هفتم را بین شش هزار تا سه هزار سال پیش از میلاد میداند. هیئت حفاری دایسون توانست اتاق های متعددی با سالن های بزرگ در مرکز تپه کشف کند جام زرین معروف حسنلو که گنج بی بدیلی است و سه هزار سال قدمت داشته و در موزه ایران باستان قرار دارد از همین محوطه کشف شده این کشف در تاریخ باستان شناسی ایران و جهان یکی از اکتشافات علمی و از نادر ترین آثار تاریخی دینی و هنری دنیای باستان است و توسط دایسون در حسنلو کشف شده و دارای 950 گرم وزن و از طلا ساخته شده و بر روی آن حکاکی های هنری و تزئینی در دو ردیف از داستان های مختلف در آن وجود دارد. سکونت در این دره به ۱۰ قسمت زمانی تقسیم شده و از دوره دهم که قدیمی‌تر است، شروع شده و به دوره اول ختم می شود. تقریبا می‌توان گفت که اولین دوره سکونت یعنی دوره دهم به ۶ هزار سال پیش از میلاد برمی‌گردد.
بالان گشت مهر معرفی اثار تاریخی نقده ارومیه
به‌طور کلی اطلاعات ما از دوره‌های هفتم تا اول بیشتر از دوره‌های دهم، نهم و هشتم است. به‌عنوان نمونه، در دوره پنجم سکونت، ظروف سفالی خاکستری ظاهر شده است و همچنین وجود ساختمان‌های خشتی یا گلی هم به این دوره نسبت داده می شود. در دژ حسنلو، اتاق‌هایی نیز به انبار و آشپزخانه و اسلحه‌خانه اختصاص داشته است از اسلحه‌خانه که معلوم نشده کارگاه اسلحه‌سازی یا محل نگهداری جنگ‌افزار بود، مقدار زیادی شمشیر و سه نیزه آهنی کشف شده است، در اطراف غربی حیاط، حدود ۱۵ باب اتاق بزرگ و کوچک وجود داشته و جام زرین حسنلو در یکی از اتاق‌های همین قسمت کشف شده است. بناهای شمالی حیاط مرکزی گویای جایگاه ویژه زنان و کنیزان بوده است چون در این قسمت مقدار زیادی جعبه‌های ویژه نگهداری وسایل آرایشی چون سرمه دان و وسمه دان استخوانی یافت شده است. ر ردیف بالایی، ایزدی بالدار سوار بر گردونه‌ای که یک گاو نر آن را می‌کشد به سوی کاهنی در حرکت است که جامی در دست دارد و در این حال از دهان گاو، رودی جاری است که احتمالاً نماد حیات و باروری محسوب می‌شود، در ردیف پایینی و زیر گردونه حیات، پهلوانی در حال نبرد با موجودی نیمه انسان و نیمه اژدها است. از تصاویر قلمزنی شده آن سوی جام می‌توان به ایزدهای شاخدار سوار بر ارابه، کاهنانی که در حال حمل قوچ‌های قربانی هستند، پهلوانی که گرز و کمان در دست دارد، مردی که در حال رام کردن شیر است و پدر و مادری که در حال بازی با کودک خردسالشان هستند، اشاره کرد. ناهای شمالی حیاط مرکزی در قسمت شمال حیاط مرکزی بناهای دیگری وجود داشت که در تجسس‌های اخیر آنها را یکی پس از دیگری از زیر خاک درآورده‌اند. این اتاقها که فعلاً به ۱۵ عدد می‌رسند، احتمالاً محل نگهداری بانوان کاخ و شاید کنیزان و غلامان دژ بوده‌است. زیرا در تابستان سال ۴۹ از این قسمت تعداد زیادی جعبه‌های کوچک به شکل مکعب مستطیل محصوص نگهداری وسایل آرایش، مانند سرمه‌دان و وصمه‌دان استخوانی و عاجی یافت شد که این احتمال را بیشتر تقویت می‌کرد برای نقده میتوان از شهر هایی مثل می توانید از شهر های اطراف مانند مهاباد،پیرانشهر و سایر شهر ها وارد شوید..

معرفی هتل آمارا پرستیژ راهنمای رزو و اقامت هتل آمارا پرستیژ آنتالیا و خرید بلیط

 

در این پست به معرفی آمارا پرستیژ راهنمای رزو و اقامت هتل آمارا پرستیژ آنتالیا و خرید بلیط  خواهیم پراخت با بالان گشت همراه باشد.

خرید بلیط هواپیمایی آژانس هواپیمایی بالان گشت مهر معرفی هتل

نام قدیمی این هتل درگذشته لوشاتو پرستیژ (LE CHATEAU DE PRESTIGE) بود.

هتل پنج ستاره لوشاتو پرستیژ انتالیا واقع در منطقه کمر و 45 کیلومتری انتالیا در سال 2006 افتتاح گردید.ن هتل دارای ساحل شنی-ماسه‌ای اختصاصی در رو به روی هتل است اما فاصله ساحل با هتل صفر نمی‌باشد و برای رسیدن به آن باید از یک خیابان عبور کرد. مشرف به دریای زیبای مدیترانه و دارای ساحل خصوصی .
از ویژگی های هتل می توان به ۲ استخر در فصای باز به همراه یک سرسره آبی ، باشگاه مجهز ورزشی و مرکز اسپا اشاره کرد .

 هتل آمارا پرستیژ آنتالیا  بالان گشت مهر

دارای بزرگترین پارک ابی و ساحل اختصاصی نیز می باشد.یکی از اصلی ترین اهداف هتل آمارا پرستیژ تنظیم کردن برنامه های مختلف برای هر دو دسته از مهمانانی است که به منظور تفریح یا استراحت به آنتالیا سفر کرده اند. رویداد ها و فعالیت های متنوع مانند فعالیت های ورزشی، فرهنگی و اجتماعی، نمایش های حرفه ای، مهمانی های مختلف، اجرا های گروه های موسیقی محبوب و اجرا ی دی جی های مشهور، از جمله ی برنامه هایی هستند که هتل آمارا پرستیژ برای مهمانان عزیز خود در نظر گرفته است.اتاق ها در رنگهای ملایم تزیین شده اند تا برای میهمانان آرامش بهمراه داشته باشد. در اتاق ها تهویه کننده هوا ، تلویزیون LCD ، اینترنت رایگان Wi-Fi موجود است.

هواپیمایی بالان گشت مهر معرفی هتل

هتل آمارا پرستیژ لوکس و بزرگ با دریا ی مدیترانه احاته شده. هتل امارا پرستیژ نزدیک به مرکز شهر واقع شده است و 488 اتاق لوکس دارد

وتعدادی سوئیت درکناره استخرقرار گرفته است مهمانان در هتل آمارا پرستیژ  میتوانند سواحل شگفت انگیز مدیترانه را کشف کنند

و از دیدن روستاهای زیبا ی مدیترانه ای لذت ببرند

رستوران SU: رستوران اصلی می‌باشد که صبحانه، صبحانه دیروقت، ناهار و شام را به صورت بوفه سرو می‌کند. رستوران کودکانرستوران BEACH  PARK: کیک و باقلوای مخصوص و سنتی ترکیه را سرو می‌کند.اسنک رستوران کنار استخر: اسنک و غذاهای سبک سرو می‌کند.اسنک رستوران کنار پارک آبی: اسنک و غذاهای سبک سرو می‌کند.

برنامه‌های شبانه هتل آمارا پرستیژ لوکس  شامل نمایش و آواز، موزیک زنده، جشن‌های شبانه، دیسکو و بولینگ می‌باشند.

تمامی اتاق ها بالکن دارند که برخی از این بالکن ها به سمت دریا می باشد.

آژانس مسافرتی بالان گشت مهر مسافرت خارجی و رزو هتل آنتالیا

مرکز آبگرم و سلامتی هتل آمارا پرستیژ مکانی ایده آل برای تمدد اعصاب است. این مرکز مجموعه ای متنوع از خدمات زیبایی را در محیطی آرامش بخش ارائه می دهد. یک سونا و یک باشگاه ورزشی در مرکز آبگرم قرار دارند. مرکز تناسب اندام وسیع هتل آمارا پرستیژ به شما کمک می کند تمرینات ورزشی خود را در طول تعطیلات نیز ادامه دهید و روحیه و سلامتی فیزیکی خود را بهبود ببخشید.

بالان گشت مهر

هتل آمارا پرستیژ تا مرکز آنتالیا حدود 40 کیلومتر و تا فرودگاه آنتالیا حدود 52 کیلومتر فاصله دارد.  با اقامت در هتل در هتل آمارا پرستیژ از رستوران هتل می توانید به صورت آلاکارت و یا بوفه غذای خود را سفارش دهید و یا می توانید از بار هتل به همراه نوشیدنی های خود از نوای پیانو لذت ببرید .
پارکینگ هتل به صورت رایگان میباشد .فاصله هتل تا فرودگاه آنتالیا ۵۰ کیلومتر است .

از ویژگی های هتل یک استخر سرپوشیده و یک جکوزی، از دیگر امکانات هتل آمارا پرستیژ به شمار می روند. سونا و حمام ترکی مرکز آبگرم هتل مکان هایی ایده آل برای تمدد اعصاب هستند. همچنین، مهمانان می توانند از زمین تنیس موجود در هتل آمارا پرستیژ لذت ببرند.هتل به منظور راحتی میهمانان خود، امکاناتی نظیر آرایشگاه، کولر، پذیرش، یک لابی، فروشگاهها و مینی‌مارکت در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد. برای کودکان نیز زمین بازی وجود دارد. کارکنان هتل به زبانهای روسی، انگلیسی و آلمانی مسلط هستند. از سایر امکانات هتل می‌توان به پذیرش ۲۴ ساعته، فکس، فتوکپی، باغ، خشکشویی (غیررایگان)، آسانسور، ساحل اختصاصی، فروشگاه و … اشاره کرد.
فاصله‌ی هتل از فرودگاه آنتالیا ۵۰ کیلومتر است.

راهنمای خرید بلیط هواپیما و بلیط چارتری بالان گشت

خرید بلیط هواپیما و بلیط چارتری بالان گشت

بالان گشت درکنار مسافرین محترم به تور های خارجی و پرواز های داخلی. این وبلاگ همواره به عنوان راهنمای خرید بلیط هواپیما  در اختیار تمامی مسافرین گرامی می باشد. خرید بلیط هواپیمایی و خرید بلیط مسافرت داخلی و مسافرت خارجی و معرفی انواع هتل های موجود در کشور های جهان را دری وبلاگ بالان گشت مهر مشاهده کنید.

هواپیمای بالان گشت مهر