معرفی انواع هتل

Resort Hotel ریزورت هتل

این دسته از هتل‌ها مخصوص استراحت می‌باشد، ریزورت هتل‌ها اغلب در کنار ساحل، چشمه آب‌های زیرزمینی و چشمه مواد معدنی قرار دارند.

Motel مُتل

این دسته از هتل‌ها معمولا بین‌راهی و خارج از شهر قرار دارند، مُتل فاقد لابی هست و مهمانان می‌توانند کلید اتاق خود را از رسپشن دریافت و حتی با خودرو شخصی خود تا جلوی درب اتاق بروند.

Apartment Hotel هتل آپارتمان

این دسته از هتل‌ها بسیار شبیه منزل شخصی می‌باشد و هر امکاناتی که در منزل شخصی وجود دارد را می‌توان در هتل آپارتمان پیدا کرد، به دلیل وجود وسایل آشپزی نیازی به وجود رستوران در هتل آپارتمان‌ها احساس نمی‌شود

Hotel Pension هتل پانسیون

این دسته از هتل ها در داخل شهر واقع و دارای تعدادی اتاق و رستوران می‌باشند

 برخی هتل‌ها امکانات خاصی برای افراد با سنین مختلف در نظر گرفته‌اند. مثل افراد پیر، کودکان یا نوزادان

انواع اصطلاحات مربوط به سن افراد:

– Infant نوزاد: به کودکانی که سن آن‌ها زیر دو سال باشد گفته می‌شود و با INF نشان می‌دهند.

– Child اطفال: این دسته دارای دو گروه می‌باشد:

۱ کودکانی که رده سنی آن‌ها بین ۲ تا ۶ سال می‌باشد و نیازی به تخت مستقل ندارند و به اختصار Child 2-6 نشان می‌دهند.

۲ کودکانی دارای رده سنی ۶ تا ۱۲ سال می‌باشند و به این دسته تخت از نوع مسافرتی تعلق می‌گیرد و با Child 6-12 نشان می‌دهند.

– Adult بزرگسال: به افراد بالای ۱۲ سال گفته می‌شود و با ADL نشان داده می‌شود.

ستاره‌ها و درجه بندی

برای اینکه بتوانند کیفیت هتل‌ها را بر اساس معیارهایی بسنجند و با هم مقایسه کنند به آن هتل نسبت ستاره اطلاق می‌گردد. شماره ستاره بالاتر نشانه کیفیت بهتر هتل می‌باشد. معیارهایی که در وسعت جهانی تقریبا وجود دارند عبارتند از کیفیت غذا، نحوه سرو غذا و سرویس دهی، امکانات رفاهی و امکانات تفریحی و سرگرمی، منطقه‌ای که هتل در آن ساخته شده و منظره‌های اطراف آن، تعداد اتاق‌ها و شکل و شمایل آنها، امکانات ورزشی، امکانات داخل اتاق‌ها، تکنولوژی و سرویس‌های پیشرفته و به روز، نحوه رزرو و سرویس رزرواسیون و…

انواع تخت ها

1) تخت Single = 2 m × 90 cm

2) تخت Double = 2 m × 140 cm

3) تخت Queen = 2 m × 160 cm

4) تخت King =  2 m × 180 cm

5) تخت King  California = 2 m × 2 m

انواع اتاق

1) اتاق یکنفره یا Single : همانگونه که از نامش پیداست مخصوص یک نفر است و وسایل مصرفی در سرویس های بهداشتی و موارد مصرفی مینی بار تنها برای یک نفر طراحی شده است .

* نکته : مینی بار : یخچال کوچکی در اتاق است که خوراکی های فانتزی مانند آبمیوه ، شکلات ، بیسکویت- ، چوب شور و آب معدنی در آن یافت می شود . مسئول شارژ آن در هتل های بزرگ فردی مخصوص از بخش خانه داری است . حق سرویس مینی بار از تمامی سرویس ها بیشتر است . معمولا ً سرویس های دیگر 15 الی 17 درصد ، اما مینی بار تا 19 درصد حق سرویس میگیرد .

2) اتاق دو نفره Double : برای دو نفر طراحی شده است که این افراد معمولا ً زوج ها می باشند . چرا که طراحی تخت آن به صورت یک تخت دو نفره و یا دو تخت یک نفرۀ متصل می باشد .

3) اتاق دو نفره  : Twinمانند اتاق دو نفره دابل است با این تفاوت که تنها دو تخت مجزا دارد .

4) اتاق تو در تو Connect : این اتاق ها معمولا ً از دو اتاق متصل و تو در تو تشکیل شده که هر اتاق دربی مجزا به راهرو دارد و نیز دو اتاق ، توسط یک در به هم راه پیدا می کنند . اینگونه اتاق ها معمولا ً برای خانواده هایی که تمایل دارند کودکانشان در اتاقی مجزا باشد و یا افرادی که با بادیگارد سفر می کنند و یا دو زوج که تمایل دارند در یک مکان اقامت اما محل خواب مجزا داشته باشند، تدارک دیده شده است . مثل هتل سوئیت .

5) اتاق استودیو Studio : این اتاق ها دارای تخت هایی می باشند که به صورت تاشو و یا کاناپۀ تاشو می باشد و ممکن است دارای تخت یکنفره و یا دو نفره باشد .

6) اتاق فیستا Fiesta : این اتاق ها مخصوص عروس و دامادها می باشد ، یعنی افرادی که مراسم ازدواج خود را در هتل جشن می گیرند به عنوان هدیه یک شب اقامت رایگان به آن ها داده می شود . از لحاظ طراحی و دکوراسیون بسیار خاص و زیبا است . همچنین از طرف مدیریت هتل با شکلات ، گل و کادو به عنوان یادگاری از آن ها استقبال می شود و معمولا ً دارای آینه در سقف می باشد .

7) اتاقPent House  : اتاق هایی که در بالاترین جایگاه اقامتی است که ساختمان آن نیز بلندترین ارتفاع را دارد . این اتاق اشراف کامل به محیط اطراف دارد .

8) اتاق سوئیت : معمولا ً دارای یک یا چند اتاق است با آشپزخانه کوچک که امکان آماده سازی غذا را دارد . معمولا ً افرادی که ارتباط نزدیک با هم دارند و تعدادشان زیادتر از یک خانواده است ساکنین هتل سوئیت ها می باشند . انواع سوئیت ها به شرح زیر است :

1) سوئیت رویال Royal

2) سوئیت پرزیدنتال Presidential

3) سوئیت سینگل Single

4) سوئیت کوئین Queen

5) سوئیت اسپشیال Special

* نکته : از لحاظ چیدمان ، سوئیت های 1 و2 خاصتر از بقیه هستند .

انواع تخت در هتل

تخت سالن پذیرایى- کاناپه قابل تبدیل به تخت   Bed- parlor

کاناپه تبدیل به تخت   Bed-Studio=Convertible Sofa

کاناپه تبدیل به تختخواب   Convertible Couch

مبل تختخوابشو   Sleeping Couch

تخت دیوارى   Folding-up bed

تخت تاشو   Roll-A-Way-Bed

یک تخت یک نفره   Single

دو تخت جداى تک نفره  Twin

یک تخت دونفره   Double

یک تخت دونفره و دو تخت تک نفره   Twin Double

تخت دونفره بزرگ   Queen Size

تخت بزرگ   King Size

تخت دوبل دوبله   Double- Double Bed

تخت با تشک آبى   Water Bed

تخت دو طبقه   Bunk Beds

اکسترا بد Extra Bed تختخواب تاشو

چون تعداد افراد بعضى از خانواده ها زیاد و بیش از تعداد تختخواب هاى اتاق است، ناچار استفاده از تخت اضافى ناگزیر خواهد بود. تختخواب هاى اضافى را اکسترابد مى نامند. این تخت ها در طبقات هتل وجود دارد و براساس فرمى که رسپشن به خانه دارى مى دهد، در اختیار اتاق ها گذاشته مى شود. این تخت ها از نوع تاشو مى باشند و علت این که بایستى طى صدور فرمى تحویل شود این است که بابت تخت اضافى، وجه اضافى از مسافر دریافت مى شود که به حساب اتاق منظور مى گردد. از این فرم نسخه اى نیز به (صندوق ) مى رود تا وجه تخت اضافى به حساب اتاق نوشته شود

تختخواب بچه

مسافرانی که بچه به همراه دارند در بیشتر وقت ها نیاز به تختخواب بچه دارند، زیرا تختخواب هاى مسافران براى بچه مناسب نیست و احتمال دارد بچه از روى تخت هاى معمولى و مخصوص بزرگسالان به زمین بیافتد. این نوع تخت ها هم طى فرمى که قبلاً اشاره شد به اتاق، اضافه مى شود و وجه اضافى نیز به حساب منظور مى گردد. تختخواب بچه ،رو تشکى مشمع نیز دارد که مانع از رسیدن رطوبت از بچه به تشک مى شود.

انواع سرویس در هتل ها

O.R  Only Roomیعنی اتاق جهت اقامت بدون هیچگونه وعده غذائی.

B.B  Bed & Breakfast یعنی اتاق جهت اقامت همراه با یک وعده صبحانه در روز.

H.B Half Board یعنی اتاق جهت اقامت همراه با یک وعده صبحانه و یک وعده نهار یا شام. مثلاً سرویس H.Bدر دبی معمولاً به یک وعده صبحانه و یک وعده نهار اطلاق گردیده در حالی که همان سرویس در ترکیه (منطقه آنتالیا و منطقه دریای اژه) به یک وعده صبحانه و یک وعده شام اطلاق می گردد.

F.B  Full Board یعنی اتاق جهت اقامت همراه با یک وعده صبحانه ، یک وعده ناهار و یک وعده شام. در بعضی از هتل ها این سرویس بصورت سرویس Full board plus یعنی اتاق جهت اقامت همراه با یک وعده صبحانه ، یک وعده ناهار ، یک وعده شام هنگام صرف ناهار و شام ارائه می گردد .

ALL  َAll Inclusive یعنی اتاق جهت اقامت همراه با تمام وعده های غذائی شامل صبحانه ، ناهار ، عصرانه و شام و  . این سرویس معمولاً در هتل های واقع شده در شهرهای ساحلی نظیر کوش آداسی ، بودروم ، مارماریس ، آنتالیا و . . . ارائه می گردد و بسته به نوع ارائه شده مثلاً تولید داخل یا خارج کشور و اینکه در چه ساعاتی از شبانه روز ارائه می گردد دارای واژه های متفاوتی است نظیر Ultra All Inclusive و Maximum All Inclusive. در بعضی از هتل هائی که چنین سرویسی ارائه می گردد استفاده رایگان از ورزشهای آبی از قبیل جت اسکی ، اسکی روی آب ، غواصی ، ماساژ و . . . برای یکبار در طول اقامت جزئی از سرویس می باشد .